Djupdykning i kurs- och utbildningsplaner gav verktyg för studentinflytande

Tisdagen den 5 mars 2025 samlades engagerade studentrepresentanter i Föreningsflygeln för verksamhetsårets tredje Påverkansforum. I fokus stod en djupgående workshop om kurs- och utbildningsplaner, ett centralt verktyg för att säkerställa kvaliteten i studenternas utbildning.

Vad är kurs- och utbildningsplaner?

Kurs- och utbildningsplaner är dokument som beskriver innehållet, målen och kraven för en specifik kurs eller ett helt utbildningsprogram. De fungerar som ett avtal mellan högskolan och studenten och det är därför viktigt att studenterna har möjlighet att påverka deras utformning.

Workshop med Erik Granrot

Dagens gästföreläsare, Erik Granrot, ledde en interaktiv workshop där deltagarna fick granska och analysera kurs- och utbildningsplaner. Diskussionerna kretsade kring frågor som:
Hur säkerställer vi att kursmålen är tydliga och relevanta?
Hur kan vi bidra till att examinationerna är rättvisa och effektiva?
Hur kan vi arbeta för att inkludera studenternas perspektiv i planerna?

Studenternas röster

Deltagarna var mycket engagerade i diskussionerna och delade med sig av sina erfarenheter och perspektiv. "Det var verkligen lärorikt att få en djupare förståelse för hur kursplaner är uppbyggda och hur vi kan använda dem för att påverka vår utbildning," sade en av deltagarna. En annan student kommenterade: "Jag uppskattade särskilt diskussionen om hur vi kan arbeta för att göra examinationerna mer rättvisa och tillgängliga för alla studenter."

Flera studenter lyfte även upp att det var väldigt givande att få utbyta erfarenheter med andra studentrepresentanter.

Framåtblick

Påverkansforum #3 gav studentrepresentanterna värdefulla verktyg för att bedriva påverkansarbete. Vi hoppas att de kunskaper och insikter som delades under dagen kommer att bidra till att stärka studentinflytandet vid Södertörns högskola.

Vi uppmanar alla studentrepresentanter att delta i kommande Påverkansforum. Det är en unik möjlighet att lära sig mer om hur man kan påverka sin utbildning och att träffa andra engagerade studenter.

Nästa Påverkansforum äger rum 16 april klockan 15.00 - vi ses då!

Nu inför vi Open Office Hours!